Profesyonel
Çözümler
hızlı & etkili Ürünler

Hakkımızda

Duray Robot ve Otomasyon ARGE Bilişim San. Tic. Ltd. Şti. 2012 yılında Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Programı öğretim üyesi Doç. Dr. Kemalettin Erbatur tarafından, bir Sabancı Üniversitesi şirketi olan Inovent A.Ş. iştiraki ile kurulmuştur. Duray Robot, bünyesinde bulundurduğu mekatronik mühendislerinin uygulama odaklı robot tasarımı ve sistem entegrasyonu uzmanlığını, sanayinin ihtiyaçlarına yönelik çözüm üretiminde kullanmayı amaçlamaktadır.

Duray Robot merkez ofisi Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Teknopark'ta bulunmaktadır.

Ar-Ge odaklı bir firma olan Duray Robot, ihtiyaca yönelik serbestlik derecesi, hız, hassasiyet, çalışma alanı ve yük kapasitesine sahip özel tasarım hareket ve kuvvet kontrollü mekatronik çözümler sunar. Mekanik, elektrik-elektronik ve yazılım yönlerini tamamen içeren anahtar teslim makinelerin tasarım ve üretiminin yanısıra müşteri isteği doğrultusunda Ar-Ge danışmanlık desteği de verilmektedir.

Duray Robot, kullandığı teknolojiler ve tasarımlarda uzun ömürlü çözümleri hedefler ve buna bağlı olarak uzun vadeli teknik destek ve servis sunar.

Duray Robot, Beckhoff Yetkili Sistem Entegratörüdür.

Doç. Dr. Kemalettin Erbatur

Elektronik Mühendisliği ve Matematik dallarında çift lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesinden 1992 yilinda, master derecesini Kontrol Sistemleri dalında Imperial College'dan (İngiltere) 1993 yılında, doktora derecesini Elektronik Mühendisliği dalında Boğaziçi Üniversitesi'nden 2000 yılında almıştır.

1993-1997 yılları arasında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Bilişim Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Robotik ve Otomasyon Grubu'nda araştırmacı olarak çalışmıştır. 1997 yılında bu grubun yöneticiliğini yapmıştır. 1998-2000 yılları arasında aynı enstitüde Elektronik Sistemler grubunda uzman araştırmacı olarak görev almıştır. Sabancı Universitesi Mekatronik Mühendisliği Programı'ndaki görevine 2000 yılında başlamıştır. Aynı yıl Japonya Kobe'de New Industry Research Organization'da konuk araştırmacı olarak bulunmuştur. 2001-2002 döneminde Yokohama National University, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde konuk öğretim üyesi olmuştur. 2003 yılında Japonya Kobe'de International Rescue System Institute ile ortak robotik çalışmaları yürütmüştür.

Araştırma alanları bulanık mantıklı kontrol ve uyarlama sistemleri, kayan kipli kontrol, endüstriyel robotik, otomasyon ve insan şekilli robotlardır. Kontrol teorisi ve uygulamaları konusunda 70'ın üzerinde uluslararası bildiri ve makalesi bulunmaktadır. Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Programı'nda robotik, otomasyon ve kontrol konularında lisans ve lisansüstü dersler vermektedir.

1993'ten beri Türkiye'de ilkleri başaran birçok endüstriyel ve akademik robotik projesinde mühendis, araştırmacı, yönetici, araştırma grubu lideri olarak bulunmuştur. Türkiye'nin ilk yürüyen insansı robotu SURALP, Erbatur'un liderliğindeki bir araştırma grubu tarafından 2009 yılında tamamlanmıştır. SURALP projesi, TÜBİTAK tarafından desteklenen projeler arasında son 10 yılın en başarılı 25 projesinden biri olarak kabul edilmiştir.